Всеукраїнська науково-практична конференція «Василь Стефаник, Іван Франко, Андрей Шептицький у контексті культурно-історичних процесів кінця ХІХ – початку ХХ ст.»

16-17 травня в Коломийському навчально-науковому інституті відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція  «Василь Стефаник, Іван Франко, Андрей Шептицький у контексті  культурно-історичних процесів  кінця ХІХ-початку ХХ ст.». Організатори конференції –  науковці Коломийського навчально-наукового інституту, співорганізатори – кафедра української літератури Прикарпатського національного університету імені Василя  Стефаника, Чернівецький  національний університет імені Юрія Федьковича, Коломийська єпархія УГКЦ, Центр досліджень «Покутської трійці», Громадська рада «Святий Юр», Центр національного виховання імені Андрея Шептицького,  Музей історії міста Коломиї. Зі вступним словом виступив модератор заходу, доктор філологічних наук, завідувач кафедри філології Коломийського наукового інституту Олександр Солецький. Від імені ректорату учасників конференції привітав доктор філологічних наук, професор,  декан філологічного факультету Прикарпатського національного університету імені Василя  Стефаника Роман Голод. «Конференція  –  знакова подія для нашого інституту, адже до нас приїхали представники десятків інших університетів з  Бердянська, Дніпра, Дрогобича, Запоріжжя, Львова, Тернополя, Чернівців,  Харкова,  також  наукові співробітники музеїв Дрогобича, Львова, Русова і Снятина. Ми щиро вітаємо всіх учасників конференції в стінах нашого вузу», – зазначив директор Коломийського  навчально-наукового інституту Юрій Плекан. На початку конференції владика Коломийської єпархії УГКЦ кир Василій Івасюк благословив усіх присутніх. З вітальним словом до науковців та студентства звернулися також заступник міського голови Володимир Бойцан і начальник Управління культури Коломийської міської ради Уляна Мандрусяк. Голова Громадської ради«Святий Юр» Валерій Калинюк поділився враженнями: «Дуже важливо,  що всеукраїнські конференції проходять у таких містечках, як Коломия – галицьких, ошатних і гарних. Адже таким чином ми відчуваємо нашу ідентичність, наше українство, а молодь це прийме і розумітиме своє відповідальне призначення».

На пленарному засіданні з доповідями  виступили доктори наук, професори з Дніпра, Івано-Франківська, Львова та Чернівців, зокрема Біляцька Валентина Петрівна, доктор філологічних наук,  професор кафедри філології та мовної комунікації Національного технічного університету «Дніпровська політехніка», доповідь на тему «Жанрові традиції ліро-епосу Івана Франка в сучасному романі у віршах»;  Голод Роман Богданович,  доктор філологічних наук, професор, декан філологічного факультету ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», доповідь на тему «Гуманізм і євангелізм як основи світоглядного порозуміння між Іваном Франком і Андреєм Шептицьким»; Кирилюк Світлана Дмитрівна, кандидат філолологічних наук, доцент кафедри української літератури  Чернівецького національного університету імені Юрія  Федьковича, доповідь на тему «Франко від А до Я» та «Шептицький від А до Я»: пошук нових порозумінь  з історією і літературою»; Мацевко-Бекерська Лідія Василівна, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри світової літератури Львівського національного університету імені Івана Франка, доповідь на тему «Поза чи понад? Деякі когнітивні аспекти наративу Василя Стефаника»; Шкраб’юк Петро Васильович, доктор історичних наук, старший науковий співробітник відділу української літератури Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України, член Громадської ради «Святий Юр», доповідь на тему «АРИСТОКРАТИ І ДЕМОКРАТИ: на тлі взаємин Андрея Шептицького та Івана Франка».

Конференція поділена на 6 секцій –  філологічного, культурно-педагогічного, освітньо-педагогічного і  соціально-історичного спрямування. «Ми намагаємось презентувати творчість Василя Стефаника, Андрея Шептицького, Івана Франка в широкому мультидисциплінарному контексті, з різних наукових позицій оглянути їхню наукову діяльність, художню творчість, громадську  та історичну діяльність, а також актуальність резонансів їх діяльності для сучасності», – зазначив Олександр Солецький, доктор філологічних наук, завідувач кафедри філології Коломийського наукового інституту.

В рамках конференції в приміщенні інституту відкрили кімнату-музею «Історії визвольних змагань українців ХХ-початку ХХІ ст.» з ініціативи директора Юрія Плекана,  а також викладач кафедри філології Галина Волощук організувала свято української молоді «Україна понад усе» в міському палаці культури «Народний дім», присвячене творчості Василя Стефаника, Івана Франка і Андрея Шептицького. Учасників конференції і учасників свята нагородили дипломами і грамотами за підписами Владики Коломийської єпархії УГКЦ Василія Івасюка, директора Коломийського навчально-наукового інституту Юрія Плекана, президента Центру національного виховання імені Андрея Шептицького  Григорія Брунця, Всеукраїнської громадської організації «Союз Українок» Ореслави Хомик; голова Громадської ради «Святий Юр» (м. Львів) Валерій Калинюк подарував усім учасникам книгу «Повернення. Андрей Шептицький – це Україна: будівничий, князь, лідер». Перший день завершився секційними засіданнями в Катедральному соборі Преображення Христового та Музеї історії міста Коломиї. Наступного дня учасники конференції відвідали музеї Косова і Криворівні.